Wernisaż wystawy - Aktualności -

Aktualności

Wernisaż wystawy

Autor : Adam Żeberkiewicz
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

Ekspozycja ukazuje proces kształtowania się nowoczesnego miasta na ziemiach polskich pod zaborami. Proces ten obejmuje przemiany w wielu, niekiedy odległych od siebie, dziedzinach życia. Mowa tutaj o urbanistyce i architekturze, higienie, narodzinach kultury konsumpcyjnej i masowej, w tym m.in. reklamy i prasy. Oglądając wystawę, będziemy w stanie lepiej zrozumieć losy polskiego odrodzenia narodowego, zmiany demograficzne i rewolucję przemysłową, która kompletnie zmieniła wygląd i atmosferę miast.

Wśród kilkuset eksponatów na wystawie znalazły się cztery, pochodzące z historycznej kolekcji Głównego Urzędu Miar: odważnik 3 pudowy Hessa, przekrój odważnika wraz ze śrutem, miedziany ćwierć korzec z 1819 r. i taksometr dorożkarski Kosmos z 1900 r.

Oprócz eksponatów należących do GUM, na wystawie zgromadzono ikonografię oraz artefakty z epoki, pochodzące ze zbiorów muzeów i z kolekcji prywatnych. Ekspozycję tworzą także zdjęcia, wycinki prasowe i plakaty reklamowe, przybliżające proces kształtowania się nowoczesnego miasta na ziemiach polskich XIX i początku XX w.
A uzupełnieniem są nieme filmy, będące w repertuarze objazdowego kina jarmarcznego. Autorem scenariusza i komisarzem wystawy jest prof. Michał Kopczyński.

Otwarcie wystawy odbyło się w obecności Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Małgorzaty Omilanowskiej, a także podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Pana Wojciecha Kolarskiego. Ekspozycję z uwagą oglądał Wiceprezes GUM ds. Metrologii Naukowej Pan Włodzimierz Popiołek.

Wystawę można zwiedzać do 6 grudnia br. codziennie w godz. 10:00-18:00. Duże udogodnienie stanowi audioprzewodnik, który można pobrać na urządzenie mobilne (telefon lub tablet) przed lub w czasie wizyty na wystawie.

Informacje na temat wystawy pochodzą ze strony: http://muzhp.pl/pl/c/1574/wystawa-ziemia-obiecana-miasto-i-nowoczesno

do góry