8.03.2021 - TVP3 Kielce - Metrologia służy każdemu z nas. Kieleckie uczelnie wykształcą kadry dla GUM - Media o nas -

Media o nas

8.03.2021 - TVP3 Kielce - Metrologia służy każdemu z nas. Kieleckie uczelnie wykształcą kadry dla GUM

Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

Kieleckie uczelnie będą współpracować z Głównym Urzędem Miar na rzecz rozwoju metrologii. Trójstronne porozumienie nawiązane z Politechniką Świętokrzyską i Uniwersytetem Jana Kochanowskiego zakłada między innymi opracowanie wspólnych projektów naukowo-badawczych. Podjęcie działań z kielecką kadrą naukową jest kolejnym etapem w drodze do otwarcia kampusu laboratoryjnego GUM w Kielcach.

Cztery logotypy uczestników projektu Kampus: Fundusze Europejskie Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska (flaga biało-czerwona), Województwo Świętokrzyskie (herb), Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (flaga unijna).

Budowa Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach ma być kołem zamachowym gospodarki w regionie. Potrzebna jest najlepsza kadra naukowa, wykwalifikowani pracownicy. Bo fachowa wiedza i obsługa to najlepszy sposób na nawiązanie współpracy ze światem biznesu. – Nie ma lepszego partnera niż GUM z uwagi na to, że każda sfera naszej działalności dotyka bezpośrednio gospodarki. Chcemy wchodzić w obszary, które są związane z działalnością badawczo-rozwojową, która rodzi nowe jakości dla rozwoju gospodarczego – tłumaczy prof. Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar. 

Zrzut ekranu z materiału telewizyjnego TVP3 Kielce. Przy stole siedzi dwóch mężczyzn i podpisuje dokumenty. Na stołach stoją mikrofony dziennikarskie. Z tyłu widać roll-upy partycypantów umowy.

Nawiązane porozumienie oznacza wspólne kształcenie przyszłych kadr Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego. Bo obu uczelniom metrologia nie jest obca. – Metrologia służy wszystkim dyscyplinom – od nauk ścisłych, przyrodniczych, po naukę o zdrowiu i sztukę. Tam wszędzie można znaleźć elementy współczesnej metrologii – przekonuje prof. Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. 
 
UJK to nauki ścisłe z fizyką na czele na światowym poziomie. Politechnika Świętokrzyska kształci kadry inżynierskie i prowadzi kierunkowe badania. – Docelowo będziemy chcieli, żeby PŚk i UJK utworzyły wspólny kierunek – metrologia. Połączenie tych dwóch potencjałów daje nam nową jakość – tłumaczy prof. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. 
 
Studenci i absolwenci będą mogli odbywać staże i praktyki organizowane przez GUM oraz realizować prace dyplomowe i naukowe pod okiem doświadczonych ekspertów.
 
źródło: https://kielce.tvp.pl/52680677/metrologia-sluzy-kazdemu-z-nas-kieleckie-uczelnie-wyksztalca-kadry-dla-gum
do góry