04.02.2021 - TVP 3 Kielce - Głos Dnia - ŚCO i GUM wspólnie przeciw nowotworom. Leczenie pacjentów będzie bezpieczniejsze - Media o nas -

Media o nas

04.02.2021 - TVP 3 Kielce - Głos Dnia - ŚCO i GUM wspólnie przeciw nowotworom. Leczenie pacjentów będzie bezpieczniejsze

Autor : Sebastian Margalski
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

Świętokrzyskie centrum Onkologii podpisało dziś umowę z Głównym Urzędem Miar dzięki niej naukowcy wspólnie z lekarzami będą pracować nad ulepszeniem metody leczenia raka , jaką jest radioterapia ...

ŚCO i GUM wspólnie przeciw nowotworom. Leczenie onkologicznych pacjentów będzie bezpieczniejsze - tvp 3

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w czwartek rozpoczęło współpracę z Głównym Urzędem Miar. Dzięki niej naukowcy wspólnie z lekarzami będą pracować nad ulepszeniem metody leczenia raka, jaką jest radioterapia.

Radioterapia to jedna z podstawowych metod leczenia nowotworów. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii korzysta z niej nawet stu pięćdziesięciu pacjentów dziennie. Podpisana dziś umowa między ŚCO i Głównym Urzędem Miar pomoże lekarzom w jeszcze lepszym wykorzystaniu promieniowania jonizującego. 

 
– Dozymetrysta czuwa nad bezpieczeństwem użycia promieniowania jonizującego do diagnostyki i do leczenia. Bez perfekcyjnej dozymetrii nie ma perfekcyjnej diagnostyki – tłumaczy prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO. 
 
– Tematyka badań dotyczy generalnie badań związanych z dozymetria promieniowania jonizującego tą wykorzystana w radioterapii – dodaje prof. Jacek Semaniak, prezes GUM w Kielcach. 
 
Badania mają na celu zapewnienie pacjentom większego bezpieczeństwa oraz zwiększenie efektywności leczenia metodą radioterapii i radiologii. – Można podać, że mniej więcej 5- procentowy błąd w radioterapii przekłada się na 25 procent leczenia pacjenta lub zaszkodzenia mu – wyjaśnia dr Adrian Knyziak z GUM. 
 
Badania będą prowadzone przez naukowców, ale też studentów i magistrantów kieleckich uczelni. Będą oni mogli w tym celu korzystać z jednego z 6 laboratoriów, które powstaną w kampusie GUM. – Myślę, że te wyzwania dadzą nam możliwość tworzenia rozwiązania unikatowego w skali polskiej, gdzie edukacja na poziomie wyższym, troska o pacjenta i nauka idą ze sobą w parze – mówi prof. Jacek Semaniak. 
 
Z wyników badań Głównego Urzędu Miar będą mogły korzystać wszystkie ośrodki prowadzące radioterapię w Polsce.
 
 
źródło: TVP 3 Kielce
do góry