Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do GUM - Aktualności -

Aktualności

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do GUM

Autor : Kaja Drąg, Sebastian Margalski
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

Prezes Głównego Urzędu Miar przyjął dzisiaj Betlejemskie Światło Pokoju. Jest ono symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei.

Historia zaczyna się w Betlejem, gdzie w Grocie Narodzenia Pańskiego płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów obiega świat.

Tegoroczne światło, na ręce prof. Jacka Semaniaka, prezesa Głównego Urzędu Miar oraz Łukasza Bryły, Dyrektora Generalnego Urzędu, przekazała hm. Aleksandra Polesek z Chorągwi Kieleckiej. Harcmistrzyni jest również instruktorką Wydziału Zagranicznego GK ZHP, wraz z przedstawicielką Scouts et Guides de France.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią zatrzymać się na chwilę. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, instytucji państwowych, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju to „światło służby”.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód: do Niemiec, a także na północ: do Szwecji.

do góry